„Децата решават“ е програма за приложно гражданско образование на ученици и за участие на децата в процеса на вземане на решения от 5 до 12 клас. Методологията е разработена от фондация „Малките стъпки“ и се прилага успешно в София.
Този срок ще работим с ученици от СУ „Паисий Хилендарски“ в село Скалица, в което учат децата от 15 отдалечени села в община Тунджа, ямболско и още няколко села в съседните области. Училището е основано през Възраждането, 1832 г. и учителите тук са запазили духа на Будители. Някои от учителите са възпитаници на училището, а директорката е била техен учител – те са изградили общност, чийто живот е важен за всеки от тях и предават това на учениците си.
Искаме да дадем на децата знания за това как работи местната власт и умения да променят средата около себе си. Да им помогнем да изградят увереност, че много неща зависят от тях и да ги насърчим да бъдат активни граждани.
Чрез игри и казуси обучаваме учениците каква е връзката на всекидневния им живот с местната власт и се как се взимат решения в нея. Търсим техните идеи за училището и мястото, в което живеят. Срещаме ги с представители на местната власт. Заедно с учениците минаваме по пътя на вземане на решения за техните предложения.
Програмата ни се осъществява на място в училището, със съгласието на директора, учителите и родителите.
Програмата за работа с учениците от 5 до 12 клас и с Учениския съвет продължава 6 месеца. Това ни струва 5 160 лева за път, комуникации и хонорари на обучителите. Вашето дарение е инвестиция в гражданската грамотност на днешните млади хора и бъдещите възрастни.
Възможно ли е ученици да променят средата, в която учат и живеят?
– Да, когато има покажем, че се интересуваме от тяхното мнение и ги научим как да разработват и обосновават предложенията си.
Възможно ли е общинската власт да обсъжда с ученици административни решения и бъдещи инвестиции?
– Да, когато има добронамереност, подготовка и умело посредничество.
Ако вярвате в правото на глас на всяко дете, подкрепете ни, за да стигнем до повече деца в страната.
Защо в село Скалица?
СУ „Паисий Хилендарски“ е иновативно заради активния си Ученически съвет. Когато се срещнахме през ваканцията, ученици подготвяха предаване за училищното радио. Помагат на възрастни хора, семейства в нужда, организират благотворителни събития. Обсъждането на политики на общината с тях като различни проекти, ремонтите, социалната политика, пространствата за деца в селата ще им даде увереност за тяхната значимост като граждани, ще заздрави връзката им с тяхното родно място и ще им помогне да искат да работят за неговото развитие и превръщането му в такова, което е привлекателно и създаващо възможности за по.добър живот както на младите хора, така и на възрастните.
Заедно със СУ „Паисий Хилендарски“ искаме да надградим с:
Кои са „Малките стъпки“?
„Малките стъпки“, които водят до промяна е неправителствена организация, чиято мисия е децата да бъдат уверени в своите сили да променят обществото, в което живеят, като участват в процеса на вземане на решения и имат приложни умения на активни граждани.
Вижте повече в нашата фейсбук страница
Работили сме в различни училища, децата се запознават през игри как всекидневието зависи от местната власт, как се взимат решенията, развиват свои идеи за средата, срещат се с администрацията и общински съветници, задават въпроси, подкрепяме ги да осъществят идеите си. В 12 СУ “Цар Иван Асен II” учениците от 9- ти клас дадоха идейните си предложения пред дирекция “Архитектура и градоустройство” какви елементи да има скейт площадка в центъра на София.
В 35 СЕУ „Добри Войников“ работихме при първата вълна на COVID-19, поради което се наложи да преминем в онлайн среда, но въпреки това учениците се срещнаха с общински съветници, районен кмет, осъществиха четири от своите проекти - лаборатория по химия, боядисване и изрисуване на класна стая, подобрения в санитарните помещения и повече скоростен интернет в часовете. Внесоха и предложение до общината да има контейнери за разделно събиране на отпадъците до училище. Миналата учебна година работихме с Националната финансово-стопанска гимназия, инициативите на учениците бяха свързани с подобряване на средата в училище.
Име и фамилия |
Сума на дарението |
---|---|
Цветелина Филипова | 10 лв. |
Анонимен дарител | 208 лв. |
Даниела Михайлова | 70 лв. |
Анонимен дарител | 10 лв. |